Drzewa iglaste i liściaste można przycinać przez cały rok, za wyjątkiem gatunków: brzoza, grab, klon, u których cięcia żywych części drzewa należy wykonać po rozwoju liści w miesiącach od czerwca do września (posusz przez cały rok) oraz gatunków: orzech, orzesznik, skrzydłorzech, u których cięcia wykonuje się w okresie od 15 lipca do 15 sierpnia. W każdym przypadku porę rozpoczęcia przycięć wyznacza jednak termin pełnego rozwoju liści. Odpowiedni wybór sadzonki obojętnie czy to drzewa liściastego, iglastego czy też owocowego to klucz do sukcesu aby w przyszłości mieć duże, zdrowe i piękne drzewo. Sadzonkę najlepiej kupić w szkółce, musi posiadać etykietę z jakiej pochodzi uprawy, od jakiego producenta i w jakim jest gatunku sprzedawana jako towar. Ważne aby była nie połamana i zdrowa. Kora drzewa nie powinna mieć plam co może być oznaką chorób. Sadzonka powinna mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy. Najlepsze sadzonki to minimum 120 cm wysokości.

Sadzenie drzew liściastych: Ogólną zasadą przyjęte jest, że sadzimy od marca do kwietnia i drugi termin od sierpnia do listopada. Np. Dęby najlepiej na wiosnę lub dopiero na jesień jak opadną liście. Sadzenie drzew iglastych: Drzewa iglaste najlepiej sadzić w kwietniu albo od połowy sierpnia do połowy września. Drzewa iglaste sadzone późnym latem skończyły już intensywnie rosnąć, są niej wrażliwe na uszkodzenie korzeni. Powinny się ukorzenić do zimy. Jeżeli drzewo iglaste posadzimy zbyt późno, na przykład w październiku, nie zdąży się ukorzenić i uschnie.

Sadzenie drzew owocowych: Drzewa takie jak czereśnie, brzoskwinie i morele najlepiej sadzić na wiosnę ponieważ mają małą odporność na mróz. Na zimę młode drzewka należy koniecznie zabezpieczyć przynajmniej przez kilka pierwszych lat. Gruszę sadzi się do połowy października. Jabłoń od połowy października do pierwszych przymrozków. Śliwę na wiosnę i jesienią. Orzech włoski najlepiej jesienią, drugi termin to wiosna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *