Przycinanie drzew można podzielić na kilka wariantów. Przycinanie pielęgnacyjne to takie, które poprawiają statykę lub pozwalają uzyskać oczekiwany wygląd korony. Do takich czynności należy też usuwanie suszu – uschniętych gałęzi.

Przycinanie korekcyjne i poprawianie statyki drzewa to najczęściej wykonywane czynności.

Przycinanie drzew liściastych: W mieście i parkach najczęstszym powodem formowania korony lub jej skracania, wycinania suchych gałęzi i konarów, jest zapewnienie bezpieczeństwa przechodzących pod nimi ludzi, otaczających budynków i innych przedmiotów.

W mieście jak i na prywatnych posesjach często przycinamy gałęzie które wchodzą w kolizję z drutami energetycznymi, ścianą elewacji budynku lub wchodzą bezpośrednio nad budynek co powoduje częste zapychanie liśćmi, rynien lub uderzanie o dach gałęziami podczas silnego wiatru.

Poprawa statyki drzewa w każdym przypadku daje też korzyści, nie doprowadza do sytuacji kiedy drzewo będzie zagrażać np. wywróceniu się lub oderwaniu/odłamaniu się dużej gałęzi, konaru, który jest mocno odchylony od pnia.

Przycinanie drzew iglastych: Drzewa iglaste z natury po przycięciu są brzydkie. Przycina się drzewa iglaste z dwóch powodów, najczęstszym to zacienienie miejsc na działce lub przysłonięcie okien budynku. Drugim powodem do skrócenia wysokości drzew iglastych to drzewa które są mocno odsłonięte, na które działają silne podmuchy wiatru w skutek czego, mogą się przewrócić w niekontrolowany sposób. Drzewa iglaste mają płytki system korzeniowy, co może skutkować wywróceniem się drzewa na dom, ludzi lub inne przedmioty.

Przycinanie drzew owocowych: Drzewa owocowe wymagają największej uwagi sadownika. Często spotykamy się z przypadkami, gdzie drzewa w długo zaniedbanym sadzie są od razu mocno przycięte do żądanej formy lub do oczekiwanego efektu wizualnego. Po takich czynnościach często drzewa osychają lub zaczynają chorować. Odsłonienie takich drzew w miejscach gdzie teren został mocno zaniedbany i same drzewa, należy rozłożyć prace na przynajmniej dwa sezony, aby przycinka i osuwanie gałęzi kolizyjnych następowała łagodnie.

Pory przycinania i pielęgnacji drzewek owocowych też są określone. Na przykład: czereśnie przycinamy jesienią i na wiosnę, jabłonie najlepiej przycinać późną jesienią. Brzoskwinie i morele przycinamy na wiosnę. Śliwę pielęgnuje się najczęściej przez usuwanie suchych gałęzi oraz obumierających. Na gruszy musimy wymuszać określony kształt korony przez przycinanie najszybciej rosnących gałęzi. Orzech włoski nie wymaga przycinania. Pamiętajmy też, że każde drzewo ma określone upodobania, co do gleby oraz substancji odżywczych. Trzeba zwrócić również uwagę na zapobieganie szkodnikom poprzez odpowiedni oprysk, zabezpieczenie pnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *